Biedrība «Ziemeļkurzemes biznesa asociācija»

ES Leader Vietējās partnerības organizācija

06.12.2022
<<< Decembris 2022 >>>
P O T C Pk S Sv
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

Leader

https://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020_lv

LEADER ir
mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstībai, kuras rosina sabiedrību meklēt jaunus risinājumus esošajām lauku problēmām. LEADER būtība ir uzlabot dzīves kvalitāti cilvēkam laukos, domājot gan par ekonomiskajiem, sociālajiem uzlabojumiem un vides saglabāšanas iespējām. 


LEADER vīzija – ar dzīvi apmierināts cilvēks laukos, kas spēj realizēt savas ekonomiskās un sociālās vajadzības pēc iespējas tuvāk dzīvesvietai. 

LEADER pieeja balstās uz vietējās attīstības stratēģijas izstrādi, kas paredzētas skaidri noteiktu vietēja līmeņa problēmu risināšanai, kas aktuālas konkrētās lauku teritorijas iedzīvotājiem, kā arī nosaka vietējās teritorijas attīstības prioritātes. 
Stratēģijas izstrādē un īstenošanā tiek izmantota apvērsta pieeja, kas nosaka aktīvu iedzīvotāju iesaistīšanu gan stratēģijas izstrādē, gan apstiprināšanā un stratēģijas īstenošanā.
Lai nodrošinātu kopīgu (integrētu) skatījumu uz lauku attīstības jautājumu risināšanas iespējām, stratēģijas izstrāde, saskaņošana un īstenošana tiek uzticēta vietējām partnerībām, kuras apvieno pārstāvjus no dažādiem lauku attīstībā iesaistītiem sektoriem un lauku iedzīvotāju interešu grupām. (turpmāk - «vietējas rīcības grupas» jeb VRG). 

Vietējā rīcības grupa (partnerība) ir vietējo organizāciju un lauku iedzīvotāju apvienība, kas darbojas noteiktā lauku teritorijā ar iedzīvotāju skaitu robežās no 5 līdz 65 tūkstoši, pārstāv šīs teritorijas iedzīvotāju intereses un rūpējas par lauku attīstības jautājumiem vietējā līmenī. 

Vietējā attīstības stratēģija ir detalizēts plāns, ko izstrādājusi un apstiprinājusi vietējā rīcības grupa, balstoties uz lauku iedzīvotāju vajadzībām, un saskaņojusi tās ar kopējām attīstības prioritātēm. 

Vietējā attīstības stratēģija tiek īstenota projektu veidā un tās īstenošanai 2009.-2013.gadā ir iespēja piesaistīt  atbalstu no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstība (ELFLA) un Eiropas Zivsaimniecības fonda (EZF) līdzfinansētiem pasākumiem. 

No stratēģijas līdz projektam:

  1. VRG sagatavo stratēģiju
  2. LAD izvērtē un apstiprina stratēģiju
  3. VRG izsludina projektu iesniegumu pieņemšanu
  4. Projekta iesniedzējs sagatavo projekta iesniegumu un iesniedz tajā VRG, kuras teritorijā projektu paredzēts īstenot
  5. VRG pieņem projekta iesniegumu un izvērtē tā atbilstību vietējai attīstības stratēģijai
  6. LAD izvērtē projekta iesnieguma atbilstību administratīvajiem un publiskā finansējuma saņemšanas nosacījumiem
  7. Projekta iesniedzējs īsteno projektu
  8. 5 gadus pēc projekta īstenošanas VRG un LAD uzrauga projekta rezultātu izmantošanu atbilstoši projekta mērķim.
CMS v.2.0.0 © RixtelLab 2014 - 2022

Izgatavoja Rixtel Lab.