VRG ZBA teritorijas aktīvie iedzīvotāji 2022.gada 19. un 20. maijā devās pieredzes apmaiņā uz Sēliju, kur divu dienu garumā guva iedvesmu un vērtīgas atziņas.
Jau pirmajā pieturas punktā tikāmies ar kolorītu kungu Jāni Zariņu, viņa izlolotajā ūdenstūrisma centrā “Balta Kaza”, kas ir gan tūrisma, gan sadzīves pakalpojums - pārceltuve no Skrīveriem uz Jaunjelgavu. Kā ekskursija tūristiem tiek piedāvāts izbrauciens ar kuģīti. Jānis Zariņš ir labā nozīmē “traks” un uzņēmīgs vīrs, kurš nolēmis atdzīvināt Daugavas abus krastus, jau vairākas vasaras pāri Daugavai kursē kuģītis, vedot cilvēkus no Klidziņas uz Jaunjelgavu un atpakaļ. Konkrēto pārcelšanos vietu savā romānā Zaļā zeme pieminējis arī Andrejs Upīts.
Seces pagasta, Jaunjelgavas novadā apmeklējām omulīgo “Lapsu ciemu”, kas ir atpūtas komplekss, tā ainavisko teritoriju ieskauj lauki un Latvijas likteņupe Daugava. Jāpiebilst, ka atrodoties mājiņās, viena no galvenajām priekšrocībām ir tiešā saskare ar dabu. Rodas sajūta, ka esi daļa no dabas - ar visu nepieciešamo komfortu un mieru, kurš ļauj prātam atpūsties.
Sēlpils pagasta Salas novadā tikāmies ar Sēlpils evaņģēliski luteriskās draudzes priekšnieci Ligitu Ašmi, kura dara visu, lai izglābtu jau drūpošo luterāņu baznīcu. Tieši viņas vadībā izdevies piesaistīt gan Eiropas līdzekļus, gan ziedotāju naudu baznīcas glābšanai. Baznīcai, kura gruva un bruka, kuru plosīja vēji un lietus, bet ziemā sniegs sasniga kupenās - altāra vietā, atkal ir cerība. Baznīcai jau ir uzlikts jumts un šīs vietas aktīvisti talkojot, brīvdabas baznīcu ir saveduši tādā lietošanas kārtībā, ka katram ienācējam ir par ko aizdomāties. Kā saka draudzes vadītāja: “Tas laikam bija Dieva plāns!” Ligitas kundze ir lielisks piemērs tam, ko var paveikt viens cilvēks ar milzīgu entuziasmu, gribasspēku un tādejādi ap sevi kuplinot domubiedru grupu, kas var paveikt neticamas lietas! Bravo!
Aizkraukles novada, Staburaga pagastā viesojāmies Vīgantes parkā - Daugavas kreisajā krastā, kur pie bijušās Vīgantes muižas atrodas skaistais Vīgantes parks. Parkā ir pastaigu takas, brīvdabas estrāde, laivu piestātne, komponistam Pēterim Barisonam veltīta lapenīte. Tā tapusi LEADER projektā, gaidot komponista 110.dzimšanas dienu. 2011. gadā parkā tika uzstādītas koka skulptūras – Jancis un Mārčs, rakstnieka Valda grāmatas “Staburaga bērni” galvenie varoņi.
Salas novada Sēlpils pagastā apmeklējām SIA “Jaunsīmaņi” - Sēlijas alus, kur mūs sagaidīja mājas saimnieks – ar sava uzņēmuma moto: "ALUS BIJA, IR UN BŪS!” Saimniecībā ir mājas alus rūpnīca "Sēlijas alus", kas ražo izcilu alu un piedāvā visiem interesentiem iepazīties ar alus ražošanas mākslu, pašiem uzbrūvēt miestiņu un saprast tā rašanās vēsturi! Saimniecībā sirsnīgā un patīkamā gaisotnē saimnieks dalījās pieredzē ar LEADER programmas īstenotajiem projektiem, sarunas laikā gūtās atziņas arī mums lika par daudz ko aizdomāties.
Nelielajā Aknīstes pilsētiņā, kur pavadījām nakti, tikāmies ar darbīgo Sorokinu ģimeni, kas izveidojuši kafejnīcu «Kalniņā», nelielu viesnīciņu un, startējot LEADER projektos, ēkas pagrabstāvā izveidojuši fitnesa zāli, kam blakus kā jaunākā pakalpojumu vieta pievienojies arī SPA centrs. Kopumā padomāts par veselu viesmīlības pakalpojumu kompleksu: ēdināšana, izmitināšana, sporta nodarbības un relaksācija. Tikko uzņēmīgie ļaudis guvuši apstiprinājumu nākamajam iecerētajam projektam par sporta un atpūtas vietas izveidi. Kā atzīst brauciena dalībnieki, Aknīstes saimnieku uzdrīkstēšanās laukos un pandēmijā uzsākt darbošanos ir apbrīnojama.
Nākamajā iedvesmas pilnajā dienā apmeklējām biedrības “Sansusī” rezidenču centru Susēja. Jāpiebilst, ka apmeklējums notika lietus laikā un neparastā gaisotnē - tumsu kupolveida skatuvē kliedējot ar lukturīšu gaismām un klausoties Armanda Siliņa telefonisko stāstījumu, kas radīja īpašu noskaņu un lieliski piederējās neierastajam kultūras piedāvājumam mežā – laikmetīgās mūzikas baudīšanai.
Jēkabpils novada Kaldabruņas ciemā, kādreizējās Kaldabruņas pamatskolas saimniecības telpās, ko tagad apsaimnieko biedrība “Ūdenszīmes”, nu ir kļuvusi par iedvesmas pilnu vietu, kuru radījuši biedrības aktīvisti, izveidojot ne vien nozīmīgu kopienas centru un Pļavas muzeju, bet attīstot arī sociālo uzņēmējdarbību – stikla darbnīcu un veicot citas aktivitātes. Biedrības vadītāja Ieva Jātniece dalījās ar savu pieredzi ceļā no idejas rašanās līdz projekta rakstīšanai un īstenošanai, atklājot praktiskos procesa aspektus, kas noderīgi ikvienam.
Ar interesi aplūkojām Pļavas muzeja ekspozīciju, kas ir veidota līdzībā ar cilvēka dzīves ciklu, tajā apskatāma un piedzīvojama Smilgu ekspozīcija, Bērnības gaismas objekts, Kaldabruņas Māras josta - tā ir unikāls etnogrāfijas materiāls un retāk sastopamo augu ekspozīcija.
Ieva Jātniece iepazīstināja ar starpteritoriālās sadarbības projektu „Sēlijas salas”, kur galvenā doma ir tematiskais tūrisms mazajās lauku apdzīvotajās vietās. Projektā Sēlijas 17 mazajās apdzīvotajās vietās – “solās”, katras salas kopienu aktīvākie pārstāvji kopīgās tikšanās reizēs apzinājuši un definējuši 17 vietējos tūrisma produktus, kas balstīti uz kopienu tradīcijām, kultūrvēsturisko mantojumu, prasmēm un, protams, iedzīvotāju entuziasmu un iniciatīvām. Ieva Jātniece atzīst, ka lielākais ieguvums esot iepazītie cilvēki, kuri, neskatoties uz ikdienas aizņemtību, atrod laiku un spēku rūpēties par savas dzīvesvietas un kopienas labklājību un izaugsmi.
Noslēdzot Sēlijas pieredzes apmaiņu, viesojāmies omulīgajā ģimenes uzņēmumā "HANDMADE Latgola" Līvānos. Uzņēmuma bāzes vieta ir izveidota 1936.gadā celtā kūts ēkā, kas 2019.gadā ir pilnībā pārbūvēta, saglabājot piecu paaudžu mantojumu, sirsnību un spēku. Šī ir privāta ģimenes lolota vieta un vienlaicīgi 25 Latgales amatnieku un mazo ražotāju sadarbības piemērs.
Brauciena izskaņā dalībnieki dalījās ar atziņām, ka Sēlija ir bagāta ar interesantiem tūrisma objektiem, savdabīgu ainavu, mazpilsētām, kurām katrai ir savs šarms. Satiktie cilvēki ir izdomas bagāti, ar dzirksteli acīs. Lielākā pievienotā vērtība braucienam esot satiktie cilvēki.
Sēlijā ir jūtama lepošanās ar savējiem, un saprotams, ka zināšanas bez to pielietošanas nav vērtība. Tematiskais tūrisms Sēlijā ir vietas izaugsmes veicinātājs.
Sirsnīgs paldies par ieteikumiem un silto uzņemšanu Aizkraukles partnerības vadītājai Aldai Paurai un Sēlijas partnerības vadītājam Gvido Liepiņam.